Linz: Mesto, kde vedia žiť

Návštevníci Linzu v srdci Horného Rakúska zažijú jedinečnú rozmanitosť: môžu nazrieť do budúcnosti, oddychovať v prekrásnej prírode, vychutnávať si Lineckú tortu v barokovom starom meste a obdivovať nadrozmerné grafity.
 
 

Kde sa stretáva umenie žiť a budúcnosť

Linz nesie titul UNESCO City of Media Arts a bol Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2009. Mesto leží na Dunaji, v srdci Horného Rakúska uprostred nádhernej prírody. Svojich návštevníkov nadchýna historickým starým mestom, vrchom Pöstlingberg, najmodernejšou operou v Európe a napínavým svetom ocele voestalpine. Výnimočným zážitkom je návšteva unikátneho múzea budúcnosti Ars Electronica Center. 
©linztourismus/Johann Steininger
 
V noci sa na hladine Dunaja odrážajú pestré farby z osvetlenia fasád kultúrnych stánkov pri rieke.
linz
©linztourismus/JohannSteininger
Rôznofarebné umelecké diela zdobia aj priemyselné stavby v lineckom prístave: v uplynulých rokoch tu vznikli stovky nadrozmerných grafitov, ktoré teraz tvoria "Mural Harbor" - najväčšiu exteriérovú galériu grafitov na svete. 
mura harbour linz
©linztourismus
 
Nezabudnuteľné sú tiež výlety do okolia Linzu: cyklistika popri Dunaji, historické mestské jadro či impozantné hory. V Hornom Rakúsku si skrátka každý nájde program podľa svojej chuti.
 
Víkend v Linzi: od 109,00 na osobu v 2-lôžkovej izbe
 
Objavte kultúrnu rozmanitosť   
 

Tipy na skutočnú radosť zo života

 
Zažite Dunaj
 
Sladké pokušenie
  
Súzvuk troch záhrad
 
Hotely pre zaľúbených

Na krásnom pestrom Dunaji

Horné Rakúsko a Dunaj majú osobitný vzťah. Veľtok preteká priamo cez Linz, takže lode na tejto najväčšej európskej vodnej ceste prechádzajú takmer stredom mesta. Počas celého roka hrá Dunaj a prekrásna príroda v Linzi a jeho okolí významnú úlohu: pre turistov na chodníku Donausteig, cyklistov pri rieke i návštevníkov uprostred mesta. 
linz
©linztourismus
 
Počas každodenných okružných plavieb v lineckom prístave môžu jeho návštevníci spoznať Linz z úplne inej perspektívy, pretože z rieky sa im naskytne nádherný výhľad na nábrežie. Plavba začína pred Múzeom umenia Lentos a vedie popri kultúrnom chodníku až ku galérii grafitov v lineckom prístave. Nezabudnuteľná je aj nočná prechádzka pri Dunaji, kedy vás očarí odraz svetiel z fasád múzeí Lentos a Ars Electronica Center. 
 

Linecká torta

Pre milovníkov pečenia: upečte si doma svetoznámu dobrotu z Horného Rakúska
Linecká torta síce chutí najlepšie vo svojej vlasti, ale ak si ju pripravíte vlastnoručne doma, ožijú vo vás spomienky na krásnu dovolenku v Hornom Rakúsku! 
linecka torta
©FWeichselbaumer/MSlinzerin
linecka torta
©linztourismus/REckerstorfer
 
Návod:
  • Zmiešame maslo a cukor. Pridáme preosiatu múku s práškom do pečiva, orechy, vajíčka, korenie a vypracujeme cesto.
  • Hotové cesto odložíme na chvíľu do chladničky, potom ho vyberieme a rozdelíme na štvrtiny. 
  • Tri časti cesta rozvaľkáme na hrúbku asi 1,5 cm (na priemer tortovej formy cca. 22 cm) a potrieme ríbezľovou marmeládou.
  • Zo zvyšku cesta urobíme valček, z ktorého sformujeme okraj torty a mriežku, ktoré položíme na marmeládu. Potrieme vajíčkom a okraje posypeme mandľovými lupienkami.
  • Pečieme 40-45 minút pri teplote cca. 190 °Celzia.
150 g masla
250 g hladkej múky 
150 g práškového cukru
100 g opražených lieskovcov
1 vajíčko
korenie (vanilka, citrón, škorica, mleté klinčeky)
10 g prášku do pečiva
300 g ríbezľovej marmelády